Osmanağa Mahallesi, Çuhadarağa Sk. 15 A, 34714 Kadıköy/İstanbul
0553 737 81 38

HAYATINI KURTARACAK 7 ALIŞKANLIK

HAYATINI KURTARACAK 7 ALIŞKANLIK

Küçük dokunuşlarla yaşamdan daha fazla keyif almaya hemen başlayabilirsin

Bugünlerde kimsenin kolay bir hayat yaşadığı söylenemez. Fakat hayatı kolaylaştırmak imkansız değil. Birkaç basit alışkanlığı günlük ritmine sokmayı başardığında, bedenin, ruhun ve zihnin çok daha iyi bir uyum yakalayarak hayatın daha rahat ve zahmetsizce akıp gitmesini sağlar. Şimdi bu basit, uygulaması kolay rutinlerin ne olduğuna bakalım…

Sabah Meditasyonu

Meditasyon, zihne kısa süreli gerçek bir dinginlik sağlayarak uzun süre verimli çalışmasını sağlıyor. Meditasyonun beyni ve zihni rahatlatmanın ötesinde pek çok faydası da var. İç sesini dinleyerek kendini ve yaşamını etkileyen duygu durumlarını anlamana, kendini keşfetmene ve spiritüel anlamda derinleşmeni de sağlıyor. Bu daha uzun bir yolculuk, kısası ise senin günlük performansını artıracak, zihninin mola vermesini ve sağlıklı düşünmeni, daha sağduyulu kararlar verebilmeni sağlayacak olan…

Meditasyon yapmanın pek çok tekniği var, bunlardan en basiti ise sessizlikte kalmaya odaklanmak. Etrafının tamamen sessiz olması değil, zihninin sessizleşmesi. Sabah duşunu yaptıktan sonra veya midenin henüz boş olduğu uygun bir anı seç. Otur, nefesini dengele, rahat ediyorsan bağdaş kur. Ellerini dizlerinin üzerine koy, baş ve işaret parmağın birbirine dokunsun, diğer parmakların açık olsun.

Dinle. Yalnızca etrafındaki sesleri dinle. Sokaktan geçenleri, martıları, alt komşunun tıkırtılarını, duyabildiğin kadar sesi duy. Her şeyi dinlemeye, duymaya odaklan. Zihnindeki düşüncelere takılma, onları serbest bırak. Geçip gitmelerine izin ver, duymaya dön. Böylece zaman gelecek kendi iç sesini de duymaya başlayacaksın. Dinginliğin tadına var. Zihnin bu dinginlik sayesinde günün gerisine kendisini hazırlayacak.

Sağlıklı Bir Kahvaltı

Sabah kahvaltısının önemini duymayan kaldı mı? Günün ilk öğünü, günün geri kalanının nasıl bir performansla geçeceğini belirliyor. Ne çok, ne az yenmesi gereken bir öğün. Fazlası ağırlık yapabilir, azı yetersiz kalabilir. Ancak ne olursa olsun, vücut tipine uygun, sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamak gerekiyor.

Kahvaltının iyi bir günün temeli olduğunu unutma

Her sabah yeterince zamanı kahvaltıya ayır, vaktin azsa geceden hazırla.

Karbonhidrat dengeli, yulaf, biraz meyve ve yumurta gibi proteini kuvvetli besinler seç.

Sana iyi gelmediğini bildiğin yiyecekleri ne kadar lezzetli de olsalar kahvaltına alma, bu süt veya şekerli besinler olabilir…

Her sabah kahvaltıda ne yiyeceğini düşünmene gerek kalmadan sağlıklı öneriler almak istersen, USA Premium hayatını çok kolaylaştırabilir! Hemen şimdi göz atmak istersen =>USA Ücretsiz Dene

Kahvaltıya asla vakit bulamıyorum diyorsan, dikkat etmen gereken daha kritik bir konu var demektir.

Mola Ver, Nefes Al

Durmadan çalışmanın marifet olduğunu kim söylüyorsa yalan söylüyor.

Kendini çok çalışma konusunda kimseyle kıyaslama. Yaşadığın zamanların çoğu, çalışmandan arta kalan zamanlardır.

Her ne yapıyorsan yap, 1 ila 1,5 saatin sonunda mola ver. Sigara molası değil!

Dışarı çık, açık havaya. Derin nefesler al.

Çalışırken de nefesini kontrol et. Nefes almayı unutuyor musun? Yoksa nefes alıp bırakmayı mı unutuyorsun? Nefesine bak, derin birkaç nefes al ve devam et…

Bedenini Hisset

“Yalnızca zihinde yaşarsan, bedenin seni terk eder” diyor eski uzak doğu öğretileri.

Hayatında dengeyi yakalamak ve akışa kavuşmak istiyorsan, bedeninle iyi bir bağ kurman gerekiyor.

Fitness, koşu, spor, yoga, plates, yürüyüş..

Çocuklarla oynamak, ev işlerine yardım etmek…

Hareket! Hareket! Hareket!

Kendini iyi hissetmenin, motive olmanın ve hayatı yakalamanın en iyi yolu!

Bir Hobin Olsun, İçindeki Çocukla Oyna

Hayatın iş, sorumluluklar, aile ve tv’den ibaretse üzgünüz ama kimse gerçekten yaşadığını söyleyemez. Her şeyin dışında yapmaktan hoşlandığın bir şey olması seni hayata bağlar.

Bir şeyler çiziktirmekten tut, örgü örmeye, maket yapmaktan enstrüman çalmaya, bahçeyle uğraşmaktan tamirat yapmaya…

Hobi dediğin şey nedir biliyor musun? Oyun oynamak. Oyun çocuklara ait bir şey midir? Tabii ki hayır, hepimizin içinde hala bir çocuk var ve o, oyun oynamak istiyor.

Eğer içindeki çocukla oynamayı bırakırsan, kendi ruhuna haksızlık etmiş, onunla ilgilenmeyi bırakmış olursun.

Çocukken yapmayı sevdiğin bir şeyi bugüne uyarlayarak kendi hobini yaratabilirsin.

Bul onu, yapmayı sevdiğin şeyi. Emin ol onu yapman, işinden, sorumluluklarından çok daha önemli. Çünkü o sensin. Çünkü sen bu dünyaya her şeyden önce kendin için geldin.

Günlük Tut

Tanınmış bir davranış bilimci olan Philippa Perry’nin “How To Stay Sane” — “Aklını Yerinde Tutmanın Yolu” adlı kitabında verdiği çok güzel bir tavsiye vardır: Günlük tutmak.

İstediğin gecelerde günlük tutmak, zihninde olan biteni serbestçe kağıda dökmeni ve kendine yalnız senin göreceğin bir aynadan bakmanı sağlıyor.

Zihnindeki belirsizliklere böylece ışık tutmuş oluyorsun ve onları karanlıktan kurtarıyorsun.

Sadece onları değil, sana ilham veren şeyleri, ilgini çeken olayları, hatırlamak isteyeceğin yaşananları da not et. Fikirlerini, hayallerini, tespitlerini not et.

Kendi kendine ne kadar ilham verici olduğunu, düşüncelerinin hatta uykunun bile ne kadar rahatladığını görünce etkileneceğinden şüphen olmasın.

Günlük tutmak, not almak, kendini iyileştirmek için yapabileceğin en ucuz, en basit ve en etkili şeylerden biri.

Sadece dene.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir